Datums: 01.04.2019 Noskaidrotas konkursa “FIZMIX Eksperiments” fināla komandas no Kurzemes


Latvenergo skolēnu erudīcijas konkursa lielajā finālā 11. maijā Rīgā par labākās komandas titulu sacentīsies 320 fizikas entuziasti, tostarp 50 jaunieši no Liepājas, Dundagas, Talsu, Saldus, Brocēnu un Nīcas novada. Fināla dalībnieki iegūs vērtīgas balvas, bet Kurzemes labākā komanda ceļazīmi uz piedzīvojumiem un zināšanām bagātu vasaras nometni. No Kurzemes konkursam pieteicās un neklātienē sacentās 30 komandas.

Kurzemē aktīvākie bijuši Liepājas skolu jaunieši, konkursam piesakot astoņas komandas, četras no tām iekļuvušas finālā. Zīmīgi, ka Liepājas Raiņa 6. vidusskolas, Liepājas A. Puškina 2. vidusskolas, Brocēnu vidusskolas un Nīcas vidusskolas komandas konkursā piedalās atkārtoti, turklāt ar tādiem pašiem komandu nosaukumiem kā pērn. Rekordlielā pieteikumu skaita dēļ šis gads izcēlies ar sīvāko komandu konkurenci konkursa 24 gadu pastāvēšanas vēsturē, tāpēc iekļūšana 10 labāko vidū ir īpaši vērtīga.

“Mūsu skolēni ik gadu izvēlas komandas nosaukumu “Pozitroni”, jo tas atbilst komandas garam. Pirmkārt, labs rezultāts ir tikai pozitīvi noskaņotiem skolēniem, otrkārt, pozitrons ir antidaļiņa elektronam. Viss, kas ir vajadzīgs, lai gūtu panākumus, slēpjas aiz viena vārda, tāpēc komandas nosaukums ik gadu paliek nemainīgs,” par komandas nosaukuma izvēli stāsta A. Puškina 2. vidusskolas skolotāja Tatjana Velika.

Kurzemes 10 spēcīgākās komandas, kas piedalīsies lielajā finālā, ir: 

  1. “Raiņa Fiziķi”, Liepājas Raiņa 6. vidusskola;
  2. “citadafizika”, Liepājas Raiņa 6. vidusskola;
  3. “Pozitroni”, Liepājas A. Puškina 2. vidusskola;
  4. “kamEr”, Dundagas vidusskola;
  5. “BEZOMU REZISTORI”, Talsu Kristīgā vidusskola;
  6. “GALAKTIKA”, Saldus vidusskola;
  7. “Gaismiņas”, Brocēnu vidusskola;
  8. “Kinētiskais bezspēks”, Talsu Kristīgā vidusskola;
  9. “TAHJONI”, Nīcas vidusskola;
  10. “Kvarki”, Liepājas 7. vidusskola.

Konkursa fināls norisināsies 11. maijā lielākajos fizikas svētkos Latvijā – fizikas festivālā “FIZMIX Eksperiments”.  Dienas gaitā plānotas iedvesmojošas lekcijas, koncerti, fizikas nozares aktīvistu ekspozīcijas un publiska konkursa fināla vērošana. 

Festivāla apmeklētājs bez maksas varēs, piemēram, izmērīt gaismas ātrumu ar šokolādi, uzzināt, kā būvē vēja tuneļus un nirst okeāna dzīlēs, piedalīties radošajās darbnīcās, veikt eksperimentus.  Fizikas festivāls vienuviet pulcēs vadošos nozares ekspertus – fiziķus, akadēmisko personālu, institūciju pārstāvjus un industrijas aktīvākos uzņēmumus. Apmeklēt festivālu aicināts ikviens - gan liels, gan mazs, lai iepazītu fiziku saprotamā un aizraujošā veidā.  Pērn Fizikas festivāls “FIZMIX Eksperiments” norisinājās pirmo reizi, to apmeklēja vairāk nekā 2500 dažāda vecuma dalībnieku.

Par erudīcijas konkursu

Latvenergo rīkotais fizikas erudīcijas konkurss norisināsies 24. reizi, pulcējot komandas no katras ceturtās Latvijas skolas, kurā mācās 8. un 9. klašu skolēni. FIZMIX Eksperiments” konkursa mērķis ir veicināt jauniešu interesi par eksaktajiem priekšmetiem, it īpaši fiziku, lai nākotnē rosinātu vēlmi apgūt inženiertehniskās profesijas. Ar “FIZMIX Eksperiments” konkursa palīdzību gan skolotāji, gan skolēni var pārliecināties, ka fizika nav tikai sarežģīta teorija, bet tā eksistē mums visapkārt un var būt aizraujoša. Vairāk par konkursa norisi iespējams lasīt www.fizmix.lv/eksperiments 

 

 

Informāciju sagatavoja

Ivita Bidere   

AS “Latvenergo”

Preses sekretāre

Tālr.: 67728809; 29279158

ivita.bidere@latvenergo.lv

 

Skolotāja Agita Mače informē, ka konkursa atlases kārta notika no februāra, katru nedēļu komandai tika piedāvāti 5 teorētiskie un viens praktiskais uzdevums, kopā 30 uzdevumi, uz kuriem atbildes bija jāiesniedz līdz 22.martam. Praktiskajos uzdevumos bija jānosaka sausu un slapju smilšu blīvumu attiecība, cik gramus ūdens var uzpilināt uz 5 centu monētas, cik ilgā laikā no 2 litru pudeles ūdens iztecēs pa 2 m garu un  6 mm diametra caurulīti, jānofotografē un jānosaka  viļņa garums, ko rada skaņa ar frekvenci 25 Hz, jānosaka, cik ilgā laikā svira maina savu stāvokli par 900. Praktiskos uzdevumus skolēni veica pavasara brīvdienās, jo šiem uzdevumiem nepieciešams laiks, kā arī bija jāsagādā dažādi materiāli un darba piederumi, lai eksperimentus veiktu. Vairākus teorētiskos uzdevumus skolēni pārbaudīja arī praktiski, lai būtu pārliecināti par rezultātiem. Nīcas vidusskolas komandas “TAHJONI” sastāvā ir Raiens Ronis, Valts Vecbaštiks, Laura Vecbaštika, Sondra Stalta un Emīls Pētersons. 

fizmix

Šogad konkurence bija īpaši sīva, nozīme katram iegūtam punktam, tāpēc jo īpaši liels prieks par iekļūšanu finālā.

Skolotāja saka paldies skolēniem par radošumu, atsaucību, ieguldīto darbu un laiku, lai izcīnītu dalību finālā.