Iepazīst latviešu skolu senāk

Datums: 30.10.2019 Iepazīst latviešu skolu senāk

Bet pirms došanās uz Ventspili, skolēni sociālajās zinībās, runājot par vēstures avotiem, guva priekšstatu par mācību līdzekļiem senatnē, to attīstību laika gaitā. Kopā sprieda, kāpēc skolas piederumi mainījušies. Skolēniem radās daudz interesanti un vēl nenoskaidroti jautājumi par senajiem mācību līdzekļiem. Latviešu valodas stundās tika apskatīti seno skolu un mācību līdzekļu attēli, lasītas tautasdziesmas par audzināšanu, minētas mīklas, tika meklētas atbildes uz jautājumiem, no kurienes rodas papīrs un skatījās mācību video par papīra ražošanu un pārstrādi.

Bet Ventspilī apgūtais tika vairāk iepazīts praktiski. Pasākums sevī ietvēra arī pilnīgot skolēnu prasmes tādās jomās kā - uzvedības normas sabiedriskā vietā, prasmi klausīties un sadzirdēt interesantus notikumus no skolas dzīves. Uzzināt informāciju par senās skolas vēsturi, disciplīnu un tikumisko audzināšanu 19.gs. Pasākuma laikā tika iepazīti skaitīkļi, senās mācību grāmatas un liecības. Apgūtas jaunas prasmes rakstīšanā rakstot ar grifelēm uz šīfera tāfelītēm pēc glītrakstīšanas pamatprasībām. Papīra vēstures un liešanas darbnīcā skolēni ne vien uzzināja jaunus faktus par papīra rašanās vēsturi, bet arī paši varēja izgatavot papīra sloksnes no otrreiz izmantota papīra. Šāda darbošanās un diskusija veicināja skolēnos dziļāku izpratni par dabas saudzēšanas aktualitāti, ļāva arī katram pašam izvērtēt savus ikdienas paradumus un iespējas tos mainīt.

ventsp8

ventsp4ventsp3

Pēc brauciena skolēniem bija gandarījums par redzēto un piedzīvoto, darbojoties dažādās darbnīcās. Pēc pasākuma, skolēni ar sajūsmu dalījās  par saviem iespaidiem un uzzināto informāciju. Citam vairāk patika praktiskā darbība, citam vairāk bija atmiņā palicis senās skolas vizuālais veidols un stingrās audzināšanas un sodīšanas metodes. Šis pasākums pilnveidoja zināšanas par latviešu tautas vērtībām, audzināšanas paradumu maiņu, ļāva izvērtēt trūkumus un ieguvumus, kuri radušies audzināšanas un mācīšanās jomā laika gaitā.

ventsp5Ventsp2

Pasākums realizēts ar projekta "Latvijas skolas soma" atbalstu.

Ilze Grīnberga, 2.b klases audzinātāja