Skatāmies un vērtējam kino

Datums: 28.12.2021 Skatāmies un vērtējam kino

2021.gada nogalē, izmantojot Latvijas Kinematogrāfistu savienības piedāvājumu iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, vecāko klašu skolēniem literatūrā vai klases stundās bija iespēja iepazīties ar jaunākajām un ne tik jaunām latviešu filmām, bagātinot savu kino skatītāja pieredzi.

Daces Pūces filmā “Bedre” 11.klase iepazīst galveno varoni Markusu - desmitgadīgu zēnu, kurš palicis bez vecākiem un nonācis omes aprūpē, izdzīvo plašu emociju gammu, un par spīti visam dara to, kas vislabāk padodas- zīmē. Filmā atklātas diezgan smagas problēmas - vardarbība ģimenē, neiecietība, alkoholisms, narkotikas, netradicionāla seksuālā orientācija, sociālā atstumtība. Skolēni augsti novērtē filmas saturu, sižetus, kas ļauj izdzīvot līdzi galvenā varoņa Markusa izjūtām, rīcībai. Filma māca būt tolerantiem, iecietīgiem, nenosodīt kāda rīcību, kamēr nav skaidri iemesli. Filmas sižets liek padomāt par vientulību, sociālo atstumtību, bailēm būt nesaprastam, atstumtam.

Taču citas problēmas risina 9.klases meitenes Sarmīte, Katrīna un Sveta režisores Martas Elīnas Martinsones filmā “Tizlenes”. Viņas vēlas izkļūt no savas klases apsmieto meiteņu statusa, kļūstot par skolas populārākajām meitenēm. 8.-9.klašu skolēni varēja sekot līdzi viņu gaitām, viņu plānam, kas gandrīz izbojā draudzību, un izvērtēt kopā ar galvenajām varonēm, kas dzīvē ir svarīgāks, - patiesa draudzība, ticība savām spējām, saviem sapņiem vai dzīvošana pēc citu standartiem.

Arī režisora Jāņa Ābeles filma “Jelgava ‘94” (skatījās 12.klase) ir par jaunu cilvēku – četrpadsmitgadnieku Jāni, kurš ir sevis un sava ceļa meklējumos ar vēlmi nekļūt tādam kā visi. Iemīlēšanās klasesbiedrenē Kristīnē un nejauši iegūtie draugi – Nāve un Zombis – aizsāk jaunu lappusi Jelgavas pusaudža dzīvē: ir jāspēlē grupā, jāklausās metāls, vajadzīgas īstās drēbes un līdz asarām jānoved skolotāji. Filmas stāsts risinās uz 1994. gada notikumu fona – cietumnieku izbēgšana Jelgavā, mūzikas ierakstu nelegālais tirgus, Kurta Kobeina nāve. Līdzīgas paralēles skolēni saskata arī mūsdienās. Pilnīgi noteikti tie ir sevis meklējumi, taču arī ārējie personību ietekmējošie faktori ir tikpat spilgti, kā filmā attēlotajā laikā.

Šo un vēl filmas “Bille” skatīšanās dažām klasēm vēl notiks arī 2.semestrī.