Ziemas saulgrieži senlatviešu garā

Datums: 23.12.2019 Ziemas saulgrieži senlatviešu garā

1.semestra nogalē, tuvojoties Ziemassvētkiem, ar Ziemas saulgriežiem veltītu pasākumu pie 5.-8. klašu skolēniem viesojās Liepājas folkloras kopa “Atštaukas”. Latviskās dzīvesziņas viedās sievas skolēniem stāstīja par tām Ziemassvētku tradīcijām, kuras no paaudzes paaudzē mantojuši senie latvieši. Folkloras kopas “Atštaukas” sievas gan rādīja ziemas saulgriežu laika rotaļas, gan mācīja dziesmas. Tāpat skolēni tika iesaistīti ķekatnieku masku  gatavošanā, uzzināja vairāk par ķekatu tradīcijām, kā arī par citiem rituāliem, ko senie latvieši veica ziemas saulgriežos. Skolēni aizrautīgi iesaistījās mīklu minēšanā, turklāt arī paši skolēni uzdeva mīklas citiem. Pasākuma laikā neizpalika arī zīlēšana, kas senajam latvietim bijusi gana stipra Ziemas saulgriežu laika tradīcija.

Laikā, kad Ziemassvētku svinēšana kļūst arvien komerciālāka un attālinātāka no senām tradīcijām, ir būtiski stāstīt un rādīt jauniešiem seno latviešu paražas, lai nezustu mūsu senču nemateriālais mantojums.