Datums: 11.03.2022
3D modelēšana un printēšana projektā Skola2030
Sākot ar 2020.septembri izglītības iestādes sāka pakāpeniski ieviest jauno izglītības standartu pamatskolā (7.klase) un vidusskolā tehnoloģiju mācību jomā, kas ļauj skolēniem iegūt prasmes un izpratni par visiem produkta izveides posmiem - sākot ar skolēna vajadzību priešizpēti, dizaina procesu, produkta prototipēšanu un izgatavošanu arī ar 3D printeriem.
Latvijā 3D printeri jau ir uzstādīti daudzās skolās, tos lieto robotikas pulciņos, datorikā, mājturībā, kā arī citos mācību priekšmetos un pulciņos, lai attīstītu telpisko domāšanu. 3D printēšana ir starpdisciplinārs pasākums, jo 3D objektu iegūšana sākas ar skici, rasējumu, darbu ar programmatūru un beidzas ar 3D printēšanu, objekta pulēšanu, lakošanu, krāsošanu vai skrūvēšanu.
Izprintēt ar 3D printeri var no interneta lejuplādējamus 3D objektus, 3D ieskenētus objektus, kā arī paša veidotus 3D modeļus. Materiāli, ar kuriem strādā printeris, ir dabai draudzīgi. Printeris veido objektu pa slāņiem, kā noteikts izvēlētajā programmā. Slāņa biezums vidēji ir 0,2 milimetri.
3D printerus pasaulē šobrīd aktīvi izmanto apmācībās dažādās jomās, piemēram, medicīnā, ekonomikā, fizikā, ķīmijā, inženierzinātnēs un citur.
Skolotāja Sandra Rāte