3D printeru papildinājums Nīcas vidusskolā

Datums: 07.10.2021 3D printeru papildinājums Nīcas vidusskolā


Šogad Nīcas vidusskolas datorklase ir papildinājusies ar jaunu 3D printeri – Creality Ender3. Tagad skolēniem būs iespēja padziļināt zināšanas un prasmes 3D izdrukas pilna cikla nodrošināšanai, kas ietver sevī 3D modeļa veidošanas metožu un rīku apskatu, 3D modeļa sagatavošanu izdrukai un 3D printera uzbūves principus.

Kas ir 3D printēšana un 3D printeris?

Droši vien šis ir pirmais jautājums, ar kuru sākas informācijas meklējumi par šo tēmu.

Īsā atbilde – 3d printeris ir iekārta, ar kuru var izdrukāt objektus – taustāmas lietas. Kopumā ir vairāki 3D drukāšanas veidi, šeit pastāstīšu par vienu populārāko - FDM/FFF.

FDM (fused deposition modeling) un FFF (fused filament fabrication) – abi ir principā viens un tas pats – kausēta materiāla klāšana. Tiek izmantots plastikāta materiāls (visbiežāk – diega formā, satīts spolē), un to izkausējot, tiek veidoti materiāla slāņi, no kuriem attiecīgi izveidojas objekti.

Pielietojums 3D printēšanai šobrīd ir ļoti plašs – hobijiem un vaļaspriekiem (piemēram – spēļu figūriņas, elektronikas komponenšu apvalki, RC detaļas, rotaslietas), dažādas praktiskas sadzīviskas lietas (knaģi, turētāji, kastītes, organizatori un ļoti daudz citu lietu), interjera un dizaina risinājumi , kā arī profesionālās jomās – arhitektūrā, medicīnā, produktu izstrādē, ražošanā. Grūti pat visu uzskaitīt. Droši vien uzskatāmāks ir piemērs, ka populārākajās 3D objektu vietnēs (https://www.thingiverse.com/https://www.myminifactory.com/https://www.youmagine.com/) ir vairāk kā divarpus miljoni bezmaksas 3D modeļi, kurus var lejuplādēt un izdrukāt  ar piebildi – nekomerciāliem nolūkiem), kā arī gandrīz katrai nozarei vēl ir savas nišas maksas un bezmaksas 3D modeļu resursi. Ja arī ar to ir par maz, tad ir pieejama programmatūra (gan maksas, gan bezmaksas), ar kuru katrs var dizainēt ko nu labāk patīk un izdrukāt. Populārākās tiešsaistēs 3D objektu veidošanas lapas ir https://www.3dslash.net/ – ļoti vienkārša, iesācējiem, un https://www.tinkercad.com/, kas jau ir nopietnāka, bet savā būtībā ļoti saprotama un ērti lietojama.

 

IT komisijas vadītāja Sandra Rāte